Мене ця книга привабила на полиці книжкового магазину яскравою обкладинкою. Коли я відкрила її, ілюстрації вирвалися стрімкими кольорами. Рішення було прийнято, що мені то треба — дуже сильно. Анотацію я не читала, але про книгу трохи чула. Роман, який написав Дереш в п’ятнадцять років не міг не цікавити. Я в п’ятнадцять років тільки читати могла, а не притомно писати. То ж мені було дуже цікаво подивитись, що ж там таке.
Любко Дереш біографія
Почнемо з базових речей, як у школі. Щоб краще зрозуміти написане, варто трохи мати відомостей і про автора. Я не буду довго перераховувати хронологію життя. Зупинимося на декількох стандартних та цікавих речах.
Любомир Андрійович виріс у Львівській області у місті Пустомити. Навчався у фізико-математичному ліцеї, а потім на економічному факультеті у Львівському університеті Франка. Вперше надрукувався в журналі Юрія Іздрика «Четвер», там дебютувало багато сучасних відомих авторів типу Карпи і Жадана. Хтось передав рукопис у редакцію Іздрика, він не одразу помітив, а коли ознайомився був дуже вражений. Потім сам Любко Дереш був вражений, коли почув свій твір по радіо і як його запросили після прочитання підійти до редакції. Майже всі його твори видані закордоном зокрема в Німеччині, Франції, Польщі, Італії та інших країнах. «Поклоніння ящірці», було написане ще раніше ніж «Культ», але видане після. Взагалі виходить, що видаватися можна після 18 років, я не знала. Якщо ви все ж таки читали роман «Культ» або хочете почати щось менш попсове, але познайомитися з Дерешем, то от вам список:
«Поклоніння ящірці» (попсове, але менше);
«Архе»;
«Намір!»;
«Трохи пітьми»;
«Трициліндровий двигун любові» (Андрухович Ю., Дереш Л., Жадан С.);
«Голова Якова»;
«Остання любов Асури Махараджа»;
«Миротворець»;
«Пісні про любов і вічність;
«Спустошення»;
«Там, де вітер».
Я не читала, але багатьом людям не подобаються подальші романи. Письменники делікатно кажуть, що він пішов шляхом, який їм не близький за смаками і стилістикою. Я ж можу скласти свою думку лише про «Культ». А вам раджу читати самим і не вірити різним писакам типу мене. Статвтеся критично до почутої інформації, складайте власну думку, нехай і неправильну.
Любко Дереш «Культ» сюжет
Скажу одразу, мені не дуже зайшло, я не люблю змінені стани, астральні виходи з тіла та сновидіння. Психоделіка не мій жанр. Перша частина сподобалась і я читала з захопленням. Постійний саспенс підтримував інтерес. Потім пішли експерименти зі свідомістю та сновидіннями, і мене це відштовхнуло. Я переключилась на сам текст, як він написаний, на персонажів. Любко Дереш в романі «Культ» опис персонажів робить дуже ретельно. У будь-якому колективі можна впізнати ці універсальні та базові характери. Колектив складається з творчих аутсайдерів, гопоти та бидла, підлабузників. Роман підлітковий і мені трохи сумно, що я не бачила його в період читання «Ловець на хлібному полі» Селінджера. Думаю тоді мені було б цікавіше. Головна героїня Дарка Борхес, дуже легко асоціюється зі школярами, які багато читають, але не мають друзів. Роман відображає життя та смаки доби початку двохтисячних. Я думаю він актуальний і сьогодні. Всі шкільні банди типові, з часом міняються назви. Неформали тепер «альти» або «дед-інсайди», гопніки — «спортики». Любко Дереш книги зазвичай пише про підлітків. Тому і варто їх читати в підлітковому віці. Я ностальгічно пригадала свої шкільні часи, які були так собі.
Одною з ключових тем роману є експерименти з психоделічними речовинами. Я б не сказала, що наркотики дуже романтизуються в тексті. В такому віці і починаються пошуки, бо в тридцять таке робити вже ніколи, робота, сім’я і таке інше. В підлітковому віці життя відкривається, хочеться все спробувати, про все дізнатися, розібратися у новому і це норм, елементи дорослішання. Хто це читає, той пережив цей етап і вижив. А хто ні, природний відбір.
Книга Любко Дереша «Культ» відгуки загалом має позитивні, з фльором ностальгії у читачів, які вже виросли і читали роман 20 років тому. Це важливий роман, адже в свій час він привернув увагу до української літератури продемонструвавши, що вона може бути не зі шкільної програми. Рекомендую підліткам та людям, які люблять Лавкрафта, Кастанеду, психодел та ізотерику. Любко Дереш «Культ» аудіокнига доступна у застосунку «Абук», але я рекомендую читати паперову версію заради ілюстрацій.