Гурт існує вже десь років 15, але більшість його відкрила для себе не так давно. Я наприклад, почала слухати Пиріг і Батіг з пісні «Танго смерті», яка була написана на початку повномасштабного вторгнення. Влітку у тренди тік-ток потрапила композиція «Гаї шумлять» і зробила гурт впізнаваним. Як зазначає соліст Мар’ян Пирожок, цілком справедливо, популярності посприяв попит на українське, через повномасштабне вторгнення. Це авжеж сумно, що ми дізнаємося про круті гурти, які існують по 15-20 років тільки зараз, але така наша доля. Краще пізно, ніж ніколи.
Історія гурту Пиріг і Батіг
Мета до якої Марʼян Пирожок невпинно йде — це популяризація української мови та поезії. Народився і виріс у Львові, тому гурт Пиріг і Батіг та Львів є одним цілим. Жив Марʼян у спальному районі, де переважно домінувала російська мова. Нам східнякам це може здатися шокуючою інформацією. Він зазначає, що твердження, про Львів, як осередок української мови трохи хибний. Там жили «пацани», яким подобалися блатні пісні і вся ця романтика. Тому через навалу подібної культури і послуговувалися російською. Невід’ємна частина образу Пирога, його вуса. Вони з’явилися внаслідок бійки на день студента. Як згадує сам музикант, він прийшов на розбірки, отримав у щелепу і йому наклали 8 швів. Щоб приховати рану відпустив вуса, а потім звик до нового образу.
Виріс в україномовній родині. Батько грав у ресторанах і слухав багато іноземних виконавців до чого й заохотив сина. Музику на текст «Гаї шумлять» Павла Тичини створив ще коли навчався у школі, тоді ж для себе і відкрив світ української поезії з уроків літератури. Захопила рання лірика Павла Григоровича, що й не змінилося дотепер. Є невелика ремарка, партійні вірші Тичина почав писати після 40ка років. Тож лірика не така вже й рання, просто так прийнято казати. На остаточне рішення займатися музику вплинув виступ Мертвого Півня та Плач Єремії у районі де тоді проживав Мар'ян. Він слухав багато платівок, але від української музики був далеким. Цей виступ все змінив.
Перший гурт Мар’яна, який зробив його помітним на сцені був «ГИЧ оркестр». Спочатку вони грали рок-н-рол, але потім він зрозумів, що хочеться чогось більш камерного та акустичного. Процес музичного пошуку тривав довго, але з гуртом «Пиріг і Батіг» вдалося знайти потрібний стиль. Цей проект було засновано у 2020 році. Окрім «Гаї Шумлять», Пісня Пиріг і Батіг «Згадай мене мила» на вірш Степана Руданського також потрапила у багато плей листів і є визитівкою гурту.
Окрім Мар’яна у склад гурту входять:
Маркіян Турканик (скрипка, спів, альт);
Олександр Марусяк (тромбон, спів, сакбут);
Всеволод Садовий (перкусія, спів);
Марк Токар (контрабас, спів).
Щодо назви, перша частина символізує прізвище фронтмена, а батіг має більш цікаву інтерпретацію. Замість каральної функції батіг виконує просвітницьку дію. Це символ згадки про всіх замордованих українських поетів, зазначають учасники гурту.
Пиріг і Батіг «Замордовані»
Цей альбом є першою частиною триптиху з пісень на вірші розстріляних українських поетів. Це передзвін між минулим та сьогоденням. Альбом відкриває текст філософа Євгена Гулевича, який загинув 31 грудня 2022 року під Бахмутом. Далі ми поринаємо у світ минулого через поезії Василя Стуса, Василя Бобинського, Євгена Плужника, Миколи Вороного, Миколи Свідзінського та Василя Вишиваного. Однією з пісень, які зараз чутно у соціальних мережах гурту Пиріг і Батіг «І гріховна і свята» має текст на вірш Григорія Чупринки. Григорій Чупринка знакова та цікава постать в історії України. Окрім поета, він був військовим та політичним діячем і віддав своє життя за автономну і самостійну Україну у 1921 році. Також на його вірш була виконана пісня «Чайка» де на віолончелі зіграла Ніна Гаренецька з гурту Dakha Brakha, на альбомі ви почуєте її спів.
Музика має ознаки фолку, але з елементами бароко. Ідея створення цієї роботи виникла в автора, через місяць після повномасштабного вторгнення. Нам важливо згадувати та досліджувати наше минуле, щоб не повторити це у майбутньому. Історії літераторів 20х років, є яскравим прикладом наслідків дружби з москалями.
Пиріг і батіг пісні, мій топ:
Пиріг і батіг акустичний концерт у Києві
Commenti