top of page
 • Фото автораУВ

Війна і міф — якісна контрпропаганда

Оновлено: 30 січ.

Ця книга дуже важлива у наш час. Бо й досі на сході та півдні України є відгуки культу перемоги у Другій світовій війні. Воюючи з росією ми маємо на будівлях радянську символіку, вулиці сталінграда, російську мову, споживання ворожого контенту та перевернуту свідомість. Через освітню програму закарбовані «вєлікая пабєда расійского народа над фашистской германієй» і «дєди ваєвалі».


Не варто обезцінювати подвиг багатьох мільйонів людей, які віддали своє життя для визволення від нацистської навали. Треба об’єктивно розуміти, що взагалі відбувалося в той час, щоб уникнути маніпуляцій своєю свідомістю. Міф і війна це дві нерозривні частини, тому видатні українські історики долучилися до праці, щоб розвіяти головні історичні міфи. Цими міфами росія апелює і сьогодні. Це допомагає легітимізувати у світі спільність нашої історії та концепції єдиного народу, демонструвати нас як недороблених русскіх.


Чи не є книга заміною російських міфів українськими?


Праця написана у співавторстві Володимира В’ятровича, Олександра Зінченка, Максима Майорова. Написана зрозумілою мовою, тому читати книгу війна і міф буде доволі легко та захоплююче. Володимир В’ятрович, як історик, спеціалізується на вивченні визвольного руху. З 2008-2010 рік обіймав посаду директора Галузевого державного архіву Служби безпеки України у Києві, оприлюднив архіви КДБ та НКВД. Є одним з організаторів політики декомунізації. До повномасштабного вторгнення дуже критикувався путіністами, на нього відкрили кримінальну справу за реабілітацію нацизму на болотах. Критикували Медведчук і Мураєв, що тепер вважається певним компліментом та показником доброї репутації. Критикують і західні вчені, але там складно відділити заангажованих персонажів. Опоненти не надають доказів своєї правоти. Тому уви.


Зліва направо: Володимир В'ятрович, Максим Майоворов, Олександр Зінченко.


Олександр Зінченко засновник сайту історична правда, написав для нього більше 100 статей та відредагував більше 1 000. Сценарист якісного документально серіалу про розпад совка, який ви можете подивитись на Суспільному. Автор історичних книжок, телеведучий та професійний історик. Останній співавтор Максим Майоров співробітник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Він є істориком, політологом. Серед своїх наукових інтересів має:


 • націоналізм;

 • територіальні конфлікти;

 • політичну географію;

 • історію 20-го століття.


Автори професіонали своєї справи та діючі науковці, тому їх аналіз достовірний і експертний. Книгу Війна і міф невідома друга світова, читати варто, особливо у нинішніх умовах, щоб раз і назавжди об'єктивно упорядкувати інформацію про Другу світову. До написання кожної глави долучалися науковці і дослідники саме зі своєї вузької тематики.


Війна і міф невідома друга світова, головні наративи пропаганди


Союз головний поборник нацизму у світі, а УПА співпрацювали з німцями. За радянських часів Пакт Молотова-Ріббентропа визнавали, але подавали як вимушений крок, хитрий хід, вигравання часу на підготовку, кому як подобалось. Та насправді цей пакт просто поділив Польщу між нацистами та совками. Тому твердження, що СРСР та Третій Райх не співпрацювали є хибним. Є цілий документ і додаток до нього. Також, через Версальські угоди у Німечини були проблеми з нарощуванням армії. На території СРСР були створені секретні школи пілотів у Липецьку, танкістів у Казані. На заводах збиралися німецькі літаки «Юнкерси». Тому створення військового союзу було логічним. Але після того, як Німеччина програла, визнавати такі речі стало соромно.


До 22 червня 1941 року німецька промисловість отримала від союзу:


 • 865 000 тон нафти;

 • 140 000 тон марганцевої руди;

 • 14 000 тон міді;

 • 3 000 тон нікелю;

 • понад 1 млн тон лісоматеріалів;

 • 2 736 кг платини;

 • 1 млн 463 тис тон зерна.


Радянський Союз не готувався до війни, бо це миролюбна держава, яка вкладала основні сили й засоби у здійснення мирних господарських планів, як зазначав жуков. У 1941 році союз був найбільш мілітаризованою державою, але Вермахт був сильніший за Червону армію на початку війни. Якщо звірити данні, виходить не так.

Показник

Вермахт і сюзники

Червона армія

Особовий склад

4.3 млн

3.3 млн

Артилерія

42 601

59 787

Літаки

4 795

10 743

Танки

4 436

15 687

Якщо подивитися таблицю, стає зрозуміло, що техніки було в декілька разів більше. Просто технічними засобами не вміли нормально користуватися. До того ж мобілізація швидко набирала оберти. У вермахту була краща підготовка особового складу та рівень експлуатації  техніки. Не було важких танків, але вони дійшли майже до Москви. СРСР не будував оборонених рубежів, бо готувався до наступальної війни. З квітня 1941 року до червня розвідка наголошувала на планах Німеччини, про це повідомляли і західні держави.


Війна і міф українська друга світова


Для України війна розпочалася не 22 червня, а 1 вересня 1939 з бомбардування нацистами Львова. І продовження підтримки міфу, який розділяє країну продовжується. Це не правильно. Після анексії за пактом територій Західної України у Польщі, великий Сталін нарешті об’єднав Український народ. Він казав, що при денонсації документу цю частину треба повернути. Але пакт не має відношення до сучасних кордонів нашої країни. Перший юридичний акт, що проголошував об’єднання це акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної республіки 22 січня 1919 року. Тому 22 січня ми святкуємо день соборності України. Пакт Молотова-Ріббентропа взагалі втратив чинність. В россії цей наратив був відповіддю на засудження додатку до пакту.


Тепер проведемо трохи паралелей з сучасністю, щоб зрозуміти, що росіянці завжди так себе поводили і нічого нового в підривах ГЕС, центрів міст та житлових будинків немає. Стверджувалось, що Успенський собор та Дніпрогес підірвали німці. Але цим при відходах займалося НКВД. Греблю знищили, щоб завадити швидкому наступу вермахту. Місцевих і своїх солдатів не евакуювали, їх просто змило. Нічого не нагадує? Німців загинуло 1500, совєти своїх навіть не рахували. Деякі історики наводять цифру 100 000. Відсутність евакуації є незаперечним фактом. Німці все одно зайняли ці місця.


Підрив Києва


В районі Хрещатика було зруйновано 324 будівлі, пожежа тривала майже два тижні. Місцева пожежна техніка була вивезена, німецької не вистачало, вони тягнули шланги з Дніпра, щоб гасити та партизани їх перерізали. НКВД замінувало багато місць в Києві при відході. Але німці використали це собі на руку і звинуватила у всьому київських євреїв у провокації і цим виправдовували масові знищення у Бабиному Яру. За два дні розстріляли майже 34 000 дітей, жінок та старших людей.


Мій найулюбленіший міф про вивіз українського чорнозему. Всі знають про педантичність німців, тому вони чітко вели підрахунок вивезеного майна і ні в яких документах не зазначався вивіз землі. Дослідники німецьких архівів не підтверджують цю інформацію. Взагалі, якщо замислитися, це дурня. Люди копають, грузять ешелони, сиплять на свої поля і чекають врожаю. В економічних показниках зрозуміти ефективність неможливо. Простіше вивозити руду, деревину та інші ресурси, які можна використати одразу.


Співпраця ОУН та УПА з нацистами


Перейдемо до такої суперечної теми, як УПА та українські націоналісти. Жахливі каральні батальйони, які розстрілювали євреїв та беззбройних людей. Під керівництвом ОУН було створено два батальйони «Нахтіґаль» та «Роланд». Для відновлення незалежності України потрібна армія і це розуміли провідники ОУН. До СРСР звернутися було не можливо, західні країни не були зацікавлені. А от німецька розвідка бачила потенціал. До того ж під час першої світової німці були союзниками і допомагали утримувати незалежність України.


Каральні батальйони заходили після Вермахту, СС не були вояками, вони слідкували за порядком. Українські батальйони належали до структур Вермахту. Вони воювали і каральними операціями не займалися. Абвер ставив такі задачі, як:


 • охорона ешелонів;

 • проведення диверсій і розвідки в тилу ворога;

 • роззброєння;

 • забезпечення безпеки пересування німецьких частин.


Роланд у літку 1941 року перекинули на територію Молдови та Одеської області, де особовий склад очікував наказу, а потім його було повернено до Австрії. Участі у бойових діях не брав. «Нахтіґаль» в свою чергу, у складі німецької армії брав участь у взятті Львова та дійшов до Вінниці. У серпні 1941 його відкликали з фронту. За цей час він виконував охорону комунікацій. І куди без моторошної СС Галичина. Вона була створена навесні 1943, дивізія «Галичина» була призначена для бойових дій на фронті поруч з Вермахтом. Вступ українців до дивізії мав різні мотиви. Здобуття військового досвіду, щоб перейти в УПА, яка не мала на той час можливості вишколити та озброїти таку кількість вояків. Інші сподівалися, що дивізія стане основою для формувань військових частин для боротьби з СРСР.Степан Бандера, Роман Шухевич та всі члени ОУН(б) були агентами гестапо і воювали на боці гітлерівців. У цьому міфі є фактична правда. Але чомусь пакт Молотова-Ріббентропа не вважається чимось поганим. Націоналісти діяли в інтересах створення Української держави. Пік співпраці приходив на 1939-1941 рік, потім їх шляхи розійшлись, бо виявилося, що німі не були зацікавлені у створенні Української держави. Провідників ОУН було заарештовано.


Українські націоналісти масово винищували євреїв, вчительок російської мови та багато інших людей. Тому радянскьй союз всіх рятуючи боровся з УПА та ОУН до кінця. У знищенні євреїв брали участь підрозділи СС та німецької поліції. Шухевич наказав не брати участь у кривді цивільного населення. Німці схиляли до співпраці місцевих жителів у всіх регіонах та полонених. Будь хто під страхом смерті міг брати у цьому участь. Через необізнаність українців у своїй історії, російській та радянській пропаганді вдавалося створювати подібні міфи. Якщо подивитися локацію українських батальйонів, то вони взагалі могли не бути у той час в місцях розправи. Ні Степан Бандера, ні Роман Шухевич або ОУН чи УПА, як організації не були засуджені на Ньрбергському трибуналі. У жодному з 42 томів матеріалів обвинувачуваного вироку щодо них нема.


 У СРСР День Перемоги завжди був найголовнішим святом


Так, у травні 1945 року запровади вихідний день. А з грудня 1947 вихідний відмінили. До 1965 року на 9 травня особливих заходів не проводилося. У 1965 році почався культ творення Великого перемоги і тоді це стало святом. Але якщо подумати, це не свято, а трагедія, враховуючи скільки людей загинуло. І тому «можем повторіть» немає нічого спільного з перемогою, це жахливе та хибне гасло. Війну і міф читати варто всім, щоб розібратися з наративами пропаганди та відновити у своїй голові історичну справедливість. Це нормально, що виникають певні питання та дискусії, і ви як читач, повинні відноситись до будь’якої інформації критично. Книга має список літератури з документів, на основі яких була опублікована інформація. Вся інформація пройшла крізь свідомість авторів, а у кожного своє бачення.


Більше в нашому телеграм:


28 переглядів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page